Z materiału bawełnianego powstaje wiele tkanin i dzianin, które używane są nie tylko do produkcji ubrań. Z bawełny powstają pościele, narzuty, obrusy czy firanki. Jednak to do produkcji ubrań najczęściej wykorzystywana jest bawełna. Robi się z niej bluzki, spodnie, bieliznę, a nawet płaszcze i kurtki! Z bawełny wytwarzany jest batyst, satyna, drelich, flanela czy welwet. Różnią się od siebie splotem i przeznaczeniem! Np. batyst to tkanina bardzo delikatna, trochę przezroczysta. Zazwyczaj jest bielona i używa się jej do produkcji bielizny oraz dekoracji wnętrz. Inną, równie delikatną tkaniną jest satyna. Jej przeznaczenie jest inne niż batystu. Ze względu na jej walory estetyczne używana jest głównie do szycia sukienek i spódnic. Wyróżnia się tym, że ma dwa sploty-z jednej strony lśniący, a z drugiej nie. Kolejną wartą uwagi tkanina jest drelich. Ta gruba i wyjątkowo trwała tkanina używana jest głównie do produkcji strojów roboczych. Flanela, którą wytworzyć można również z wełny, posiada duże właściwości termoizolacyjne. Z tego powodu wykorzystywana jest do produkcji piżam. Tkaniną, którą również wytwarza się z bawełny, jest welwet. Inaczej nazywany pluszem wątkowym welwet, powstaje z osnowy i dwóch wątków. Ze względu na swoje właściwości welur wykorzystywany jest często przy produkcji obić tapicerskich. Bawełna niezbędna jest również do wyrabiania dzianin. Istnieje kilka ich odmian, najpopularniejsze to dzianina dresowa i dżersej. Używa się ich do produkcji ubrań, ponieważ są bardzo elastyczne i rozciągliwe. Więcej na temat bawełny znajdziesz pod http://www.kropkawkratke.pl/blog/36_co-to-jest-bawelna.html.

Bawełna - Sklep internetowy

• materiał w groszki